[vc_row][vc_column][fancy_heading h1=”0″ style=”line” title=”Program”]20 Międzynarodowego Festiwalu Tańca im. Olgi Sawickiej[/fancy_heading][vc_column_text]

7 lipca 2018 (sobota)

godz. 19.00 Festiwalowe Preludium
Pensjonat CK Kalina****, ul. Parkowa 25, Lądek-Zdrój

Wernisaż wystawy fotograficznej „Lądek Miastem Tancerzy”.
Autorzy: Dominika Król, Krzysztof Szczepański, Radosław Pietraga

8 lipca 2018 (niedziela)

godz. 19.00 „Olga Sawicka na tle Lądeckiego Lata Baletowego” – Sławomir Pietras rozmawia z Henrykiem Konwińskim
Kinoteatr, ul. Orla 7, Lądek-Zdrój

Henryk Konwiński- wybitny tancerz i choreograf. Wieloletni solista baletu Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Jego pierwszy autorski balet „Stworzenie Świata” został wystawiony w Operze Śląskiej, z której sceną był przez wiele lat ściśle związany. Jego dorobek choreograficzny obejmuje niemal wszystkie pozycje baletu klasycznego oraz wiele opracowań do muzyki współczesnej. Był stypendystą Het Nationale Ballet w Amsterdamie, Nederlands Dans Theater w Hadze, Baletu XX wieku Maurice’a Béjarta w Brukseli oraz Alicji Alonso w Hawanie. Był też kierownikiem zespołu baletowego w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Wielokrotnie nominowany i nagradzany Złotą Maską, jest także laureatem Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury w kategorii Najlepszy Choreograf (2010); otrzymał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” (2011), Statuetkę Terpsychory – nagrodę Sekcji Tańca i Baletu ZASP (2014), a także Złoty Krzyż Zasługi oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

godz. 20.30 Wernisaż wystawy fotograficznej „Olga Sawicka – Poezja, która stała się tańcem”
Amfiteatr, ul. Orla 7, Lądek-Zdrój

Z okazji 20-lecia Międzynarodowego Festiwalu Tańca w Lądku-Zdroju powstała wystawa i wydawnictwo poświęcone wieloletniemu gościowi lądeckiego festiwalu i jego patronce, wybitnej tancerce – Oldze Sawickiej.

9 lipca 2018 (poniedziałek)

godz. 19.00 „Między nami jaskiniowcami” Cezary Łasiczka przesłuchuje Jacka Przybyłowicza
JASKINIA RADOCHOWSKA, Radochów

Jacek Przybyłowicz to jeden z najwybitniejszych polskich tancerzy i choreografów. Absolwent Państwowej Szkoły Baletowej i Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie na kierunku pedagogika baletu. W latach 1987-1991 tancerz Teatru Wielkiego w Warszawie. Tańczył w Niemczech i w Izraelu. Przez wiele lat był związany z zespołem tańca współczesnego Kibbutz Contemporary Dance Company. Tańczył w Batscheva Dance Company w spektaklu „Kyr”. Wielokrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Twórca choreografii „La Certa” do muzyki Antonia Vivaldiego którą Paulina Bidzińska zwyciężyła w 15. edycji Eurowizji dla Młodych Tancerzy – Eurovision Young Dancers Prague 2017.Jaskinia Radochowska to udostępniona do zwiedzania turystycznego jaskinia krasowa w soczewie marmurów, w dolinie potoku Jaskiniec, u stóp Bzowca w Górach Złotych, w pobliżu lądeckiej wsi Radochów.

godz. 21.30 Magyar Táncművészeti Egyetem – Węgierska Akademia Tańca (Węgry). Program Etiud Tanecznych.
SCENA GŁÓWNA – Amfiteatr, ul. Orla 7, Lądek-Zdrój

Na wieczór złoży się 11 prezentacji w technikach tańca współczesnego i klasycznego oraz węgierskiego folkloru w wykonaniu studentów Węgierskiej Akademii Tańca.

Węgierska Akademia Tańca to nowoczesna szkoła tańca łącząca poziom podstawowy, średni I pomaturalny, wyrastająca z bogatej tradycji nauki tańca na Węgrzech – początki Akademii sięgają lat trzydziestych ubiegłego wieku zaś w obecnej postaci istnieje ona od 1990 r. Proces edukacyjny w szkole łączy naukę tradycyjnego baletu klasycznego z tańcem nowoczesnym. Adepci przechodzą także kurs tańców ludowych. O specyfice Akademii decyduje fakt, że swoją wiedzę i praktykę rozwijają w niej nie tylko studenci, ale także choreografowie i pedagodzy tańca. W szkole podstawową metodą jest trening tancerzy, a najnowsze trendy światowe w tańcu słuchacze poznają dzięki współpracy z tancerzami z Finlandii, Japonii, Włoch i Serbii. Od 2011 r. dyrektorem Akademii jest György Szakály.

10 lipca 2018 (wtorek)

godz. 19.00 „W poszukiwaniu dobrej pointy” Cezary Łasiczka konwersuje z Paulina Bidzińską i Jackiem Przybyłowiczem
Hotel ZAMEK NA SKALE, Trzebieszowice 151

Paulina Bidzińska zdobyła pierwsze miejsce w 15. edycji Eurowizji dla Młodych Tancerzy — Eurovision Young Dancers Prague 2017.?W konkursie zatańczyła „La Certa” do muzyki Antonia Vivaldiego, kompozycję choreograficzną, której autorem jest wybitny choreograf Jacek Przybyłowicz. Zwycięską choreografię zobaczymy na festiwalu w Lądku-Zdroju 11 lipca 2018 podczas spektaklu „Młody Duch Tańca”.? Paulina Bidzińska ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Baletową im. L. Różyckiego w Bytomiu. Jest laureatką krajowego konkursu Młody Tancerz Roku, którego organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Muzyki i Tańca oraz TVP Kultura. W 2017 roku zajęła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Tańca im. W. Wiesiołłowskiego w Gdańsku.

UWAGA !!! Liczba miejsc ograniczona. Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki dostępnej w Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju pl. Staromłyński 5, tel. 74 8146 562.

godz. 21.30 Czech Dance Company Union Igor Vejsada (Czechy/Słowacja). Czesko-słowacki Wieczór Tańca Współczesnego
SCENA GŁÓWNA – Amfiteatr, ul. Orla 7, Lądek-Zdrój

Twórcą Czech Dance Company Union jest Igor Vejsada. jeden z najbardziej uznanych tancerzy i choreografów w Czechach. Po ukończeniu Konserwatorium Tanecznego w Brnie stażysta w balecie Teatru Bolszoj w Moskwie. Na deskach teatrów tańca całego niemal świata występował 20 lat. Był tancerzem Kibbutz Dance Contemporary Company w Izraelu, z którym obecnie współpracuje jako pedagog. Jako choreograf stworzył dziesiątki kreacji scenicznych. Od 2016 r. był dyrektorem artystycznym Prague Chamber Ballet. Do projektu Czech Dance Company Union zaprosił przyjaciół z Czech i Słowacji tworząc niezwykle widowisko taneczne.

Na wieczór złożą się trzy choreografie w technice tańca współczesnego.
1. Oneness (Jedność).Choreografia i wykonanie: Martn Dvořák, Lukáš Lepold – ProART Company, Historia powstaje w każdej chwili. Wystarczy mgnienie oka, błysk chwili, by odnaleźć drogę w przeszłość. Czy jesteśmy świadomi owych podróży przez czas? „Oneness” penetruje granice tego procesu w tu-i-teraz, bada sieci łączące naszą cielesność i duchowość w akcie owych przejść w czasie.
2. Dvojí tvář (Dwie twarze)-Choreografia: Igor Vejsada.Wykonanie: Margit Koláčková (wiolonczela), Igor Vejsada (taniec),Teatr ruchu obrazujący tragikomiczną sytuację osoby, która nieustannie zmienia swoje oblicze w kontekście różnorakich sytuacji społecznych.
3. Hloubka vzdálenosti (Głębia odległości)-Choreografia: R. Štěpánková, T. Lepold Vejsadová, L. Lepold,Wykonanie: Roberta Štěpánková, Tereza Lepold Vejsadová, Lukáš Lepold. „Hloubka vzdálenosti” to zachodzące na siebie warstwy przestrzeni: przebywając z innymi, pozostajemy jednocześnie w intymnej izolacji własnej indywidualności. Spotkanie trzech osób, powtarzalnych, identycznych, lecz w głębi posiadających własną specyfikę.

11 lipca 2018 (środa)

godz. 21.30 Widowisko baletowe „Młody Duch Tańca”
SCENA GŁÓWNA – Amfiteatr, ul. Orla 7, Lądek-Zdrój

Widowisko Baletowe w wykonaniu uczniów i absolwentów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi i Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu. Premiera „Młodego Ducha Tańca”odbyła się w Teatrze Wielkim w Łodzi w 2017 roku, a jeszcze w tym roku młodzi artyści wystąpią w Japonii.Pomysłodawcą projektu oraz reżyserem spektaklu jest Wiesław Dudek – tancerz o niezwykle bogatym dorobku artystycznym z solowymi partiami w baletach wybitnych choreografów, m.in.: M. Bejarta, J. Neumeiera, U. Scholza, K. MacMillana, J. Cranko. Były solista Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, Teatru Wielkiego w Łodzi, Stuttgart Ballet w Stuttgarcie i Staatsballet w Berlinie, gdzie przez 9 lat był pierwszym solistą. W 2013 r. jako pierwszy Polak wystąpił gościnnie z baletem Teatru Bolshoi w Moskwie w partii Oniegina w balecie „Oniegin” w choreografii J. Cranko. Od roku 2015 mieszka i pracuje w Tokio w „K-ballet Company”, jako gościnny pedagog współpracuje ze Stuttgart Ballet, John Cranko School, HET National Ballet w Amsterdamie i Royal Ballet w Londynie.

12 lipca 2018 (czwartek)

godz. 19.45 „Historia podwodna” Cezary Łasiczka sonduje Jacka Przybyłowicza
Basen w Zdroju WOJCIECH, pl. Mariański 13, Lądek-Zdrój

Cezary Łasiczka jest dziennikarzem Radia TOK FM. Laureat nagrody „Popularyzator Nauki” (2010), organizowanej przez Polską Agencję Prasową oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Rok później, od Polskiej Izby Książki otrzymał nagrodę „PIK-owy Laur” za promowanie książek i czytelnictwa w mediach elektronicznych. W listopadzie 2013 roku znalazł się pośród finalistów Konkursu Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. W roku 2015 otrzymał wyróżnienie specjalne Prezesa Izby Architektów RP za cykl audycji radiowych poruszających temat roli architekta w kreowaniu przestrzeni.

UWAGA !!! Obowiązuje strój kąpielowy i czepek. Liczba miejsc ograniczona. Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki dostępnej w Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju pl. Staromłyński 5, tel. 74 8146 562.

godz. 21.30 Wieczór Tanecznych Zderzeń
SCENA GŁÓWNA – Amfiteatr, ul. Orla 7, Lądek-Zdrój

„Zderzenie to ogół zjawisk powstających przy spotkaniu poruszających się względem siebie ciał. Zazwyczaj za zderzenie uważa się zjawisko trwające krótko, choć nazwy używa się także dla zjawisk trwających długo np. zderzenia galaktyk”.
Galaktyk nie mamy zamiaru doprowadzać do kolizji, ale Wieczór Tanecznych Zderzeń będzie niezwykłym zjawiskiem artystycznym powstającym przy spotkaniu poruszających się względem siebie ciał. Ciał zanurzonych w tańcu. Na wieczór złożą się prezentacje taneczne będące prawdziwym ZDERZENIEM, ale również ZBLIŻENIEM technik, kultur i osobowości.Zobaczymy prezentacje etiud tanecznych w wykonaniu artystów Polskiego Baletu Narodowego, Teatru Wielkiego w Łodzi, Maya Orchin Dance Company(USA) uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu oraz Laureatów X Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego Uczniów Szkół Baletowych w Bytomiu z Polski, Słowacji i Węgier.

13 lipca 2018 (piątek)

godz. 19.30 Wieczór Autorski. Barbara Bittnerówna – o wybitnej Polskiej primabalerinie opowiada Sławomir Pietras
Kinoteatr, ul. Orla 7, Lądek-Zdrój

godz. 21.30 Divadlo Štúdio Tanca (Słowacja). Spektakl „Pasterka Wilków”
SCENA GŁÓWNA – Amfiteatr, Lądek-Zdrój

Reżyseria i choreografia: Zuzana Ďuricová Hájková, Asystent choreografa: Tibor Trulik, Animacje: Monika Kováčová, Muzyka:Matej Háasz, Kostiumy:Marek Gašpar Šafárik, Światło: Ján Čief.
Wystepują: Lenka Rajchmanová, Tibor Trulik, Luca Tomao, Isabel Paladin, Michaela Mirtová i Mia Miklošová.

Czy słyszałeś kiedyś o Czerwonym Kapturku? Z pewnością. A czy wiesz, że Czerwony Kapturek to tylko pseudonim? Kim mogła być prawdziwa dziewczynka z czerwonym kapturem? Nasza dziewczynka nazywa się Lina. Pewnego dnia wchodzi do tajemniczego lasu, gdzie od dawna ktoś na nią czeka. Ten ktoś ma cztery łapy, szare futro, długi puszysty ogon, duże białe zęby, ma na imię Aúúúna i jest… wilczycą. „Pasterka Wilków”, to historia o zrozumieniu, wolności i przyjaźni, która pokonuje strach.Obok dorosłych tancerzy Divadlo Štúdio tanca w spektaklu zatańczy 7-letnia Mia Miklošová.

Divadlo Štúdio Tanca jest profesjonalnym teatrem tańca działającym od 1998 roku w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja) pod kierunkiem Mgr. Zuzana Ďuricová Hájková. W ramach działalności teatru powstało 47 spektakli w tym 5 dedykowanych dzieciom. W tym roku podobnie jak lądecki festiwal Divadlo Štúdio tanca obchodzi jubileusz 20-lecia. Przez ten czas teatr zagrał 1203 spektakle, w tym 324 gościnnie na scenach w kraju i za granicą, przed ponad 112 000 widzów.

14 lipca 2018 (sobota)

godz.16.00 Koncert „Dzieci Dzieciom”
SCENA GŁÓWNA – Amfiteatr, Lądek-Zdrój

godz. 20.00 KONCERT FINAŁOWY „Lądek Miastem Tancerzy”
SCENA GŁÓWNA – Amfiteatr, Lądek-Zdrój[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]