[vc_row][vc_column][fancy_heading h1=”0″ style=”line” title=”Program”]19 Międzynarodowego Festiwalu Tańca im. Olgi Sawickiej[/fancy_heading][vc_column_text]
1 lipca 2017 (sobota)
godz. 18.30 Festiwalowe Preludium
CK Kalina****, ul Świerczewskiego 25, Lądek-Zdrój, WSTĘP WOLNY
Wystawa Fotograficzna Radosława Pietragi „Lądek Miastem Tancerzy”
2 lipca 2017 (niedziela)
godz. 20.30 Rozgrzewka Festiwalowa
Plac Sołecki, wieś Lutynia, WSTĘP WOLNY
Impreza Integracyjna „Przetańczyć całą noc”
3 lipca 2017 (poniedziałek)
godz. 20.00 „Wszystko o Jeziorze łabędzim” Sławomir Pietras rozmawia z Pawłem Chynowskim
Zdrój „Wojciech”, Pl. Mariański 13, Lądek-Zdrój, WSTĘP WOLNY
„Jezioro łabędzie” – magiczny tytuł, ikona baletu i hit symfoniczny. Słyszał o nim każdy, nawet jeśli nigdy nie przekroczył progu teatru operowego; zachwycał się jego muzyką, nie zawsze zdając sobie sprawę z jej pochodzenia. Choreografię do muzyki Piotra Czajkowskiego – uznawaną za kanoniczną – stworzyli w 1895 r. Lew Iwanow i Marius Petipa. Wzorują się na niej do dzisiaj niemal wszystkie teatry rosyjskie. Kreatywniej podchodzą do słynnego baletu choreografowie zachodni, proponując wciąż nowe wersje.W większości przypadków zachowują jednak fragmenty kanonicznych sekwencji – zwłaszcza słynny „biały akt łabędzi”. Podobnie stało się tego roku w Warszawie, gdzie Paweł Chynowski dał utworowi nowe libretto, a Krzysztof Pastor wraz z Polskim Baletem Narodowym własną choreografię, wtapiając w nią cenniejsze sekwencje tradycyjne. Tak oto po raz pierwszy powstała na wskroś polska wersja „Jeziora łabędziego”. Opowie nam o tym jej librecista, Paweł Chynowski, w rozmowie ze Sławomirem Pietrasem.
3 lipca 2017 (poniedziałek)
godz. 21.30 Spektakl „Nulová gravitace” – BALET PRAHA JUNIOR – TANEČNÍ CENTRUM PRAHA (Czechy)
SCENA GŁÓWNA – Amfiteatr, ul. Orla 7, Lądek-Zdrój, WSTĘP WOLNY
Dramaturgiem przedstawienia jest Antonín Schneider. Spektakl „Nulová gravitace” to zbiór jednoaktówek, będących hołdem dla Michaiła Fokina. Pierwsza jednoaktówka to choreografia stworzona przez Samuela Delvauxe (Belgia) „Free Love”. Kolejna choreografia to dzieło Attily Egerháziho „Lost Senses“ do poetyckiej muzyki Arvo Parta. Zobaczymy też niezwykle wymagającą i trudną technicznie choreografię „No More Tears“ autorstwa Jiřího Sebastiana Voborského twórcy o czesko-amerykańskich korzeniach. Balet „Nulová gravitace” zamykają utwory „Dying Swan“ oraz „Očista“. Ballet Prague Junior to istniejący od 1960 r. zespół składający się z kilkunastu studentów Konserwatorium Tańca w Pradze. Wykształcił on znanych czeskich, europejskich i amerykańskich tancerzy i choreografów, takich jak: Bruce Taylor, Attila Egerházi, Derek Williams, Lidia Wos, Ramón Oller, Jo Stromgren, Rui Horta i Samuel Delvaux.
4 lipca 2017 (wtorek)
godz. 21.30 Spektakl „Kobieta z wydm” – TEATR MUZYCZNY W ŁODZI
SCENA GŁÓWNA – Amfiteatr, ul. Orla 7, Lądek-Zdrój, WSTĘP WOLNY
„Kobieta z wydm” w choreografii i reżyserii Artura Żymełki to baletowa adaptacja niezwykłej powieści Kobo Abe – przejmującego studium psychologicznego współczesnego człowieka. To opowieść o człowieku zniewolonym i uzależnionym od przedmiotów i ludzi. Nauczyciel wyrwany z wielkomiejskiej egzystencji w poszukiwaniu owadów dociera do małej wioski nad morzem i na nocleg zatrzymuje się u samotnej kobiety, w domu znajdującym się w głębokiej jamie w piasku. Następnego dnia odkrywa, że drabina, po której zszedł, zniknęła, a on sam nie potrafi się wydostać. Inspiracją dla układów choreograficznych jest rodzaj ekspresji, stosowanej w japońskim teatrze i filmie, a także ruch wywodzący się ze wschodnich sztuk walki. Warstwa muzyczna to kolaż utworów Jana Garbarka, Takehiko Abe, Togi Hideki, Yamato, Filipa Appla, Brunona Coulais, Emilia Kauderera i Tony Gatlifa.
5 lipca 2017 (środa)
godz. 20.00 „Wszystko o karierze” – Spotkanie z Wiesławem Dudkiem poprowadzi Sławomir Pietras
KINOTEATR, ul. Orla 7, Lądek-Zdrój, WSTĘP WOLNY
O niepohamowanej pasji tańca, ciężkiej, lecz radosnej pracy, o chwilach trudnych i wielkich triumfach, o skomplikowanych wyborach i sensie odważnych decyzji, o łucie szczęścia i niezwykłej karierze, a wreszcie o życiu w Japonii i miłości do Shoko Nakamury – czyli Wiesław Dudek w rozmowie ze Sławomirem Pietrasem. Wiesław Dudek to jeden z najwybitniejszych tancerzy europejskiego baletu ostatnich lat. Artysta wspaniałego formatu, znakomity pedagog, zarazem osoba skromna i niezwykle sympatyczna. Spotkanie z nim poprowadzi Sławomir Pietras, wieloletni dyrektor teatrów operowych i baletowych w Polsce, wytrawny znawca baletu, wybitny mówca.
6 lipca 2017 (czwartek)
godz. 20.30 „SCENA DEBIUTÓW”
SCENA GŁÓWNA – Amfiteatr, ul. Orla 7, Lądek-Zdrój, WSTĘP WOLNY
Część I – Prezentacje taneczne w wykonaniu Szkoły Tańca Coco Dance Center z Brzegu, Ogniska Baletowego w Żarkach oraz zespołów „Balbinki” i „Quest” z Legnicy
Duet „Kropka nad i” Amandy Piszczek i Ingi Kiełtyki z CDC z Brzegu to jedna z tanecznych wizytówek instruktora i choreografa Andrzeja Rolskiego. Duet zdobył w tym roku I miejsce na Tanecznym Grand Prix Polski. Grupa Mały Detal to młodzi tancerze CDC z Brzegu. Grupa zajmująca się szeroko pojętym Street Dance pod okiem instruktora i choreografa Dariusza Mrowca. Grupa przygotowała collage tegorocznych choreografii festiwalowych i teatralnych.
Uczniowie Ogniska Baletowego w Żarkach zaprezentują spektakl „Bolero”, w choreografii swojego nauczyciela Łukasza Zasika. „Naszym zamysłem jest pokazanie człowieka, który rodzi się niczym czysta, niezapisana karta. Jednak to kim się stanie zależne jest od grup społecznych, do których przydzieli go los. Czasami, aby utwierdzić się w swoich przekonaniach do pewnych czynów i pozostać sobą, trzeba wyjść poza otaczająca nas społeczność. To wymaga od nas wielkiego hartu ducha i niestety często nas przerasta”.
Zespoły Taneczne Balbinki i Quest od 18 lat zrzeszają w swoich szeregach dzieci i młodzież od 6 lat wzwyż. Corocznie biorą udział w festiwalach tanecznych, z których przywożą najwyższe trofea. Zaprezentują dwie choreografie „Ogień” i „Nie oceniaj książki po okładce” autorstwa Lucyny Kołodyńskiej.
Część II – Gala Baletowa
W gali wystąpią laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Baletowego w Gdańsku i Międzynarodowego Konkursu Baletowego w Szczecinie. Będzie to prezentacja najzdolniejszych uczniów państwowych szkół baletowych – tancerzy i choreografów.
Część III – Spektakl „Iluzje” – FLEXI & FUSION DANCE GROUP
Reżyseria: Anna Beker, muzyka: Tomasz Wróblewski, obsada: uczniowie i tancerze Jazz Dance Studio – Anna Beker.
„Iluzja” to dynamiczny spektakl nasycony kolorami i intensywnymi obrazami. Przenosi widza z codzienności, plastikowego biegu, pośpiechu do kolorowej krainy, ogrodu pełnego roślin, słońca, żywiołów. Niemal czujemy przelatujący wiatr, płynącą wodę, ogrzewa nas słońce. Widzowi zadaje pytanie, czy iluzją jest ta tajemnicza kraina, czy może plastikowa rzeczywistość, która nas stopniowo pochłania? Spektakl kierowany jest zarówno do widzów dorosłych, jak i dzieci.
Uwaga! Spektakle przeniesiono na 7 lipca z powodu złych warunków atmosferycznych
7 lipca 2017 (piątek)
godz.20.30 Program Etiud Tanecznych – KEAN SENSE OF RHYTHM TAP COMPANY (USA)
SCENA GŁÓWNA – Amfiteatr, ul. Orla 7, Lądek-Zdrój, WSTĘP WOLNY
Keane Sense of Rhythm to dynamiczny zespół taneczny, który z szacunkiem do tradycji przesuwa granice formy tańca, jaką jest stepowanie, tworząc intrygujące rytmicznie i wizualnie choreografie. Wokaliści i tancerze przedstawią różnorodny repertuar, na który składają się elementy klasycznego stepowania, współczesnych choreografii, body percussion i improwizacji. Inspiration Performing Arts zaprezentuje nową, współczesną choreografię, zatytułowaną „Greetings”, stworzoną specjalnie na festiwal.
godz. 21.00 Spektakl „3 české kvartety” – PRAGUE CHAMBER BALLET (Czechy)
SCENA GŁÓWNA – Amfiteatr, ul. Orla 7, Lądek-Zdrój, WSTĘP WOLNY
Tryptyk „3 české kvartety“ to przedstawienie, w którym zaprezentują się choreografowie różnych generacji: Hana Polanská Turečková, Mário Radačovský i Pavel Šmok, zainspirowani muzyką słynnych czeskich kompozytorów: Vladimíra Sommera, Antonína Dvořáka i Bedřicha Smetany. Przedstawienie powstało z okazji 50 rocznicy założenia zespołu Balet Praha (pierwotnie Studio Balet) w ramach Roku Muzyki Czeskiej 2014.
„Slovanský kvartet“ Mario Radačovskiego – do muzyki kwartetu smyczkowego „Slovanský“ Antonína Dvořáka – to choreografia, której głównym tematem jest kobieta – kochana i kochająca, ale też osamotniona, opuszczona… Autor otwiera przed widzem perspektywę kobiecego świata.
„Černé zrcadlo” Hany Polanskiej-Turečkovej – choreografia powstała na podstawie inspiracji kwartetem smyczkowym D-moll Vladimira Sommera i obrazem „Černé zrcadlo” Vladimíra Houdka, zyskując ostatecznie formę abstrakcyjnego baletu egzystencjalnego.
„Z mého života“ Pavla Šmoka to finałowa choreografia tryptyku, która powstała na motywach jednego z najbardziej znaczących dzieł światowej muzyki kameralnej Bedřicha Smetany pod tym samym tytułem. Temat spektaklu oscyluje wokół tragicznej walki artysty z nieuleczalną chorobą.
godz. 23.00 Program Etiud Tanecznych – EISENHOWER DANCE COMPANY (USA)
SCENA GŁÓWNA – Amfiteatr, ul. Orla 7, Lądek-Zdrój, WSTĘP WOLNY
Eisenhower Dance, to jeden z najznakomitszych zespołów tańca współczesnego w Stanach Zjednoczonych. Grupa powstała w Metro Detroit w 1991 roku, a jej założycielką i dyrektorem artystycznym jest Laurie Eisenhower. Eisenhower Dance zyskał powszechne uznanie krytyki przy jednoczesnym entuzjastycznym przyjęciu przez publiczność. Krytycy piszą o nich: „oszałamiający” (Gloria Shay, Holland Sentinel), „inteligentnie opracowany repertuar” (Susan Isaacs – Nisbett, Dance Magazine), „taniec poruszający duszę” (Susan Hall-Balduf, Detroit Free Press), „ciepły, sensowny sposób poruszania się (Jack Anderson, The New York Times) oraz „po prostu zachwycający” (Sid Smith, Chicago Tribune). Na program składają się następujące choreografie: „Danzon”- chor. Stephanie Pizzo, „Moonlit”- chor. Joshua Manculich, „Silent Fall” – chor. Edgar Zendejas, „Excerpts of Tom’s Songs” – chor. Laurie Eisenhower.
8 lipca 2017 (sobota)
godz. 16.00 Koncert „Dzieci dzieciom”
SCENA GŁÓWNA – Amfiteatr, ul. Orla 7, Lądek-Zdrój, WSTĘP WOLNY
Prezentacje najmłodszych uczestników warsztatów odbywających się podczas festiwalu.
godz. 20.00 KONCERT FINAŁOWY „Lądek miastem tancerzy”
SCENA GŁÓWNA – Amfiteatr, ul. Orla 7, Lądek-Zdrój, WSTĘP WOLNY
Prezentacje uczestników warsztatów tanecznych.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]