Przekraczanie granic w tańcu

Warszawa, 25 maja 2022

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca ogłasza nabór na laboratoria tańca dla artystek i artystów z niepełnosprawnościami i bez niepełnosprawności tworzących w obszarze tańca (tancerzy, twórców tańca, choreografów). Tematem tegorocznych warsztatów będą: regeneracja, troska, ukojenie, równowaga. Wydarzenie jest organizowane w ramach czwartej edycji projektu Taniec
i niepełnosprawność. 

W tym roku laboratoria odbędą się stacjonarnie w dniach od 28 czerwca do 8 lipca w Lądku-Zdroju
w formie warsztatu-coachingu. Ich celem będzie praca w przestrzeni miejskiej pod okiem Tatiany Cholewy – tancerza z niepełnosprawnością i choreografa oraz Alicji Czyczel – choreografki i edukatorki. Tematami tegorocznej edycji będą: regeneracja, troska, ukojenie, równowaga.
Podsumowaniem warsztatów jest pokaz, który będzie miał miejsce 7 lipca 2022 roku w ramach Międzynarodowego Festiwalu Tańca im. Olgi Sawickiej.

„Korzystamy w tym roku z niezwykłej gościnności organizatorów festiwalu w Lądku Zdroju. Praca artystyczna grupy laboratoryjnej odbywać się będzie w plenerze, co, jak sądzę, będzie niezwykłym doświadczeniem, bo Lądek jest miejscowością uzdrowiskową, słynącą z pięknych parków, kojącego wpływu natury i zabytkowej zabudowy.” – mówi koordynująca projekt Karolina Dziełak-Żakowska – specjalistka ds. programowych NIMiT.

Praca będzie podejmowana w zamkniętej grupie liczącej ok. 10 osób.
Zapewniamy dostępność miejsca na laboratoria i rozplanowanie czasu pracy, uwzględniające potrzeby uczestników. W razie potrzeby udostępniona zostanie dodatkowa pomoc w zakresie komunikacji, w tym tłumaczenie na polski język migowy.

Link do formularza zgłoszeniowego:  https://forms.office.com/r/Kv3GyYw0u2

Zgłoszenia można przesyłać do 5 czerwca 2022 roku.
Wyniki naboru zostaną ogłoszone na stronie internetowej Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca najpóźniej 12 czerwca 2022 roku.

Biogramy prowadzących

Tatiana Cholewa − tancerz, performer. Od ponad 20 lat osoba o alternatywnej motoryce.
W 2001 roku zaczęła uprawiać sport jako formę poznawczą ciała nienormatywnego, a w 2006 – taniec towarzyski, który pozwolił jej odkryć możliwości własnego ciała i sposoby wyrażania siebie przez ruch. Te doświadczenia uświadomiły jej, że ciało o alternatywnej motoryce jest unikatowym narzędziem do pracy. Od 2008 roku działa na polu teatralno-performatywnym, m.in. w spektaklach: Na chwilę (reż. J. Karcz, grupa „Kierunek” przy Bytomskim Centrum Kultury), Popatrz (solo), Gatunki chronione (reż. R. Urbacki), Erynie niech zostaną za drzwiami (reż. R. Urbacki, działanie performatywne trwające 24 h, Teatr Stary w Krakowie), Taniec na Rymera (projekt R. Urbackiego), Im/Mobility w reż. Lotte Mueller, Perfect Man w reż. Ł. Wójcickiego. Brała udział w rezydencji w Hadze (przygotowanie spektaklu na festiwal DanceAble#3, reż. Marc Brew), w projekcie Kwarantaniec (akcja społeczna Tancerzy podczas pandemii) oraz laboratoriach tanecznych Taniec i niepełnosprawność w ramach projektu Europe Beyond Access organizowanym przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz British Council. Uczestniczyła w wielu warsztatach prowadzonych m.in. przez Justynę Wielgus, Rafała Urbackiego, Magdalenę Przybysz, Ewę Sobiak, Marca Brewa, Sylwię Hefczyńską-Lewandowską, Paulinę Wycichowską, Adama Bejamina.

Alicja Czyczel – choreografka, edukatorka. Choreografię, improwizację tańca i somatykę, którymi dzieli się z dziećmi i dorosłymi, postrzega jako narzędzia do wyrażania emocji, pogłębiania empatii, stawiania oporu i budowania wspólnoty. Studiowała filmoznawstwo, międzyobszarowe studia humanistyczne i choreografię w Krakowie, Warszawie, Paryżu i Montpellier. W swojej praktyce artystycznej korzysta z umiejętności opiekuńczych oraz współtworzy działania nastawione na współpracę, dzielenie się i pogłębianie empatii. Choreografie tworzy kolektywnie (LAGMA, 2020) i solo (ciało, na głos, 2019). Od maja 2020 roku współtwórczyni Przestrzeni Wspólnej − nieformalnej
i oddolnej inicjatywy skupiającej środowisko choreografii eksperymentalnej i tańca współczesnego. Performerka w projektach artystki Joanny Piotrowskiej i choreografa Vincenta Duponta. Współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jako edukatorka, publikowała w magazynie o muzyce współczesnej „Glissando”. Była stypendystką Młodej Polski 2018 MKDiN, Alternatywnej Akademii Tańca 2018, danceWEB 2019, Kultury w Sieci 2020, Stypendium artystycznego m.st. Warszawy (2021) oraz Stypendium Twórczego Grażyny Kulczyk (Art Stations Foundation).

Organizatorem laboratoriów jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Projekt pn. Kontynuacja i rozwój programu „Taniec i niepełnosprawność: przekraczanie granic dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partnerzy:
British Council, Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju, Stowarzyszenie Kultura u Źródeł,  
Międzynarodowy Festiwal Tańca im. Olgi Sawickiej w Lądku-Zdroju, Uzdrowisko Lądek Długopole S.A.

Kontakt do specjalistki ds. programowych NIMiT
Karolina Dziełak-Żakowska (karolina.zakowska@nimit.pl; +48 22 829 20 05, +48 785 180 000)

Kontakt dla mediów
Agnieszka Wyszomirska (agnieszka.wyszomirska@nimit.pl; 887 240 011)