Magdalena Faszcza

INFORMACJE O PEDAGOGU

Tancerka, choreograf, certyfikowany instruktor tańca sportowego. Z wykształcenia nauczyciel, teatrolog. Instruktorskie szlify odbierała pod okiem mistrzowskiej pary tancerzy Karoliny Felskiej i Krzysztofa Wasilewskiego w latach 2001-2005. Stypendystka Marszałka Województwa w dziedzinie tańca. Od 30 lat nieprzerwanie występuje na scenach polskich i europejskich. Występowała w największej w Polsce koprodukcji polsko- hiszpańskiej pt. „Zarzuela”, w spektaklach „Carmen Concierto” (NTF Małgorzaty Matuszewskiej) oraz Tablao- Warszawa. Wykreowała kilka autorskich spektakli taneczno- muzycznych między innymi: „Dar Królowej Róż”, Rewia „Magdalena y amigos” i ostatnio „Oblicza Rytmu”.

Współpracowała z Operą we Wrocławiu („Zarzuela”), Filharmonią Narodową (audycje muzyczne), Filharmonią w Olsztynie (2 sezony„Dziadka do orzechów”). Lubi artystyczne eksperymenty dlatego wzięła udział w projekcie „Queen” a od 2008 roku współtworzy taneczno-satyryczne oblicze Teatrzyku Piosenki Satyrycznej „Czyści jak łza”. Od 11 lat z powodzeniem prowadzi olsztyńskie Studio Animacji Ruchowej „RYTM” w którym poza nauką tańca organizuje koncertach polskich i zagranicznych artystów flamenco: Magda Navarrete, Sandra Cisneros, Mateo el Gallito,Nadia Mazur, Andrzej Lewocki, Magda Lechowska, Borja Soto, Alejandro Silva i inni.

Doskonali swój warsztat flamenco u takich sław jak Andres Pena, Mercedes Ruiz, Manuel Betanzos, Milagros Menjibar, Juan Paredes. Ponadto szkoli się regularnie m.in. z technik tańca irlandzkiego, tańca współczesnego, latino i bellydance. Bierze udział w warsztatach rehabilitacji dla tancerzy oraz izraelskiej formy ruchu GaGa. Na scenie łączy pasję, kobiecą delikatność z siłą i humorem.

FLAMENCO

Flamenco jest sztuką zrodzoną z czysto ludzkiej potrzeby ekspresji. To indywidualna, osobista forma wyrażania uczuć i emocji za pomocą śpiewu, muzyki i tańca. Spontaniczność, prostota i autentyzm- charakteryzowały tę sztukę od zarania i nadal stanowią najważniejsze jej wyznaczniki. Flamenco to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. Nosi w sobie ogromny szacunek do maestros- czyli starszych, bardziej doświadczonych flamencos. Od 2010 roku jest światowym niematerialnym dziedzictwem kulturowym wpisanym na listę UNESCO. Flamenco stale ewoluuje, możemy je odnaleźć w małym tablao (pub, mała knajpka z pokazami tańca), w namiocie czy na ulicy podczas ferias (święto np. miasta, regionu, i inne). Przede wszystkim jednak na scenach koncertowych i teatralnych w różnych częściach świata.

Flamenco jest podróżą, odnajdywaniem przestrzeni, które zawarte są w tej bogatej tradycji. Podróżą w głąb siebie, w poszukiwaniu emocji i energii dotąd uśpionej lub nieuświadomionej. Flamenco to uwodzicielska tajemnica, wulkan energii ujęty w karby skomplikowanych rytmów, to wreszcie słoneczny temperament, który ubarwia codzienność.

DLA KOGO JEST FLAMENCO?

Dla dziecka, nastolatka, młodej oraz dojrzałej kobiety i mężczyzny. Flamenco to sposób odbierania świata, muzyki i uczuć- dlatego nie zna płci.

Strój na finał:
KOBIETA: opinające biodra: długa suknia, spodnica lub spódnicospodnie – elastyczne, niekrępujące ruchów w kolorze białym. Buty flamenco lub inne na stabilnym i niewysokim obcasie. Wachlarzyk niewielki – max 27 cm.
MĘŻCZYZNA: czarne spodnie i koszula (niekrępujące ruchów) buty – sztyblety lub  pantofle garniturowe.

Related Works