Piotr Bryja

INFORMACJE O PEDAGOGU

Nazywam się Piotr Bryja mieszkam i pracuję w Kłodzku. Jogę praktykuję od ponad 20 lat. A od dziesięciu lat prowadzę regularne zajęcia na terenie Ziemi Kłodzkiej i okolic. W listopadzie 2015 roku rozpoczęła się nasza przygoda z hatha jogą w Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju. Po pandemicznych zawirowaniach uda nam się spotkać ponownie już w lipcu podczas tegorocznego Festiwalu Tańca.

W ciągu lat pracy jako instruktor i nauczyciel jogi zdobywałem uprawnienia, wiedzę i doświadczenia organizując i uczestnicząc w licznych warsztatach i kursach nauczycielskich różnych stylów jogi, co pozwala mi zapoznawać uczestników ze stylami:

  • Hatha Jogi
  • Vinyasa Yogi
  • Aerial 'Air’ Jogi
  • Jogi rodzinnej i dla dzieci.

Więcej o mnie przeczytasz na stronie FB: https://www.facebook.com/JogaPiotrBryja/

Kanał YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCPIA7A04KjcIPRs1T_tEuVQ/videos

Warsztat z jogi w Paku Zdrojowym im. Jana Pawła II, fot. Radosław Pietraga

JOGA

O stylu Hatha Joga
Hatha Joga to wywodzący się z Indii, znany od tysięcy lat, system dyscypliny i ćwiczeń fizycznych, oddechowych i umysłowych. Hatha Joga skupia się na delikatnym i łagodnym ruchu i oddechu oraz na intencji osiągnięcia zjednoczenia ciała i umysłu. Większość ćwiczeń i pozycji, zwanych asanami, poprzez skłony, skręty i wygięcia działa jak wewnętrzny masaż i regulująco na wszystkie układy ciała. Taka praca, poprzez regularną praktykę:

  • wzmacnia nasze mięśnie, witalność i gibkość,
  • pozwala pozbyć się stresu,
  • przynosi ulgę kręgosłupowi i uczy prawidłowej postawy,
  • poprawia zdolność koncentracji i pamięć,
  • pobudza oczyszczanie i wydalanie poza organizm szkodliwych substancji,
  • ćwiczenia oddechowe i opanowanie sztuki kontrolowanej relaksacji pozwolą poprawić odporność na stres i oczyścić również umysł z niepożądanych, „toksycznych” myśli i emocji.

O stylu „Vinyasa Yoga”
Słowo „Vinyasa” znaczy mniej więcej: „ustawiać coś w specjalny sposób”. W przypadku jogi ustawiamy pozycje w określone i zaplanowane przez nauczyciela sekwencje.
W stylu Vinyasa Joga skupiamy się na dynamicznej i płynnej praktyce asan w ruchu połączonym z oddechem. Na każdych zajęciach realizujemy ważny cel Jogi, jakim jest zjednoczenie Ciała Oddechu i Umysłu poprzez ruch.

Cechy stylu:
1. Skupienie na płynności w ruchu i oddechu.
2. Zmienność i brak stałej sekwencji asan.
3. Różnorodność w sposobie prowadzenia. Czerpanie inspiracji z wielu stylów jogi i nie tylko jogi. Wykorzystywanie dobranej do praktyki muzyki.
4. Zajęcia mają różną intensywność zależnie od nauczyciela i poziomu grupy. Więc nie raz dotrzesz do granic swoich możliwości zarówno w intensywności jak i bezczynności – podczas relaksu.
5. Ruch i dynamika w praktyce jest pracą i wysiłkiem dającym wiele korzyści dla układu krążenia.
6. Świetny styl dla początkujących. W czasie lekcji jest przestrzeń na naukę asan, oddechu, medytacji i poznawanie siebie.
7. Wdzięk i gracja podobnie jak w tańcu. Vinyasa daje poczucie satysfakcji i radość z praktyki jak żaden inny styl jogi.

O stylu „Joga regeneracyjna”
Głównym celem praktyki jest uwolnienie od efektów chronicznego stresu, który może być przyczyną wielu chorób ciała i umysłu.
Joga regeneracyjna to:
1. Aktywna relaksacja. Poprzez ułożenie ciała i wsparcie pomocami stwarzamy idealne warunki, a nawet uruchamiamy odruchy prowadzące do uczucia pogłębionego rozluźnienia i odprężenia.
2. Sekwencje pozycji poruszające kręgosłup we wszystkich płaszczyznach. Poprzez zmianę ułożeń ciała i tułowia działają stymulująco na organy wewnętrzne.
3. Praktyka uwzględniająca łagodne pozycje odwrócone co pozwala odwrócić efekty oddziaływania siły ciążenia na nasz organizm.
4. Praktyka równoważąca poziom energii. Poczujesz spokój, ale nie stracisz uważności i jasności umysłu.
Każde zajęcia jogi kończą się prowadzoną sesją relaksacyjną inspirowaną stylem Yoga Nidra.