maria_kijak_rakowska_mini

Maria Kijak-Rakowska

INFORMACJE O PEDAGOGU

Maria Kijak – artystka baletu, choreograf, pedagog

Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Poznaniu i Akademii Muzycznej w Warszawie- magister sztuki w specjalności pedagog baletu. Pracowała w Operze i Operetce w Bydgoszczy gdzie zadebiutowała rolą Odetty w Jeziorze Łabędzim, następnie na stanowisku solistki baletu w Teatrze Muzycznym w Szczecinie. Brała udział w Międzynarodowych Kursach Tańca w Nałęczowie, Warszawie, Gdańsku oraz 2 krotnie w Dreźnie w Palluca Schule.

W 22 letniej karierze scenicznej jako Pierwsza Tancerka Opery Wrocławskiej kreowała role pierwszoplanowe: Odetta-Odylia, Giselle, Julia, Antygona, Swanilda, Kopciuszek, Solwejga, Angustias, Maria, Eurydyka, Orlica, Lica, Królowa Podziemia, Wschodu, Krasawica i wiele innych.

Publiczność wrocławska aż 11 krotnie honorowała ja nagrodą dla najpopularniejszego artysty Wrocławia przyznając Złote, Srebrne i Brązowe Iglice.

W latach 1990-2005 pełniła funkcję kierownika zespołu baletowego Opery Wrocławskiej. W tym okresie odbyły się 33 premiery baletowe, liczne koncerty z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, koncerty- Rodziny Operowe pt. Połączyła ich Miłość i Sztuka oraz Benefisy Artystów Baletu.
Autorskim projektem Rodzinny Weekend z Kulturą wygrała konkurs Ministerstwa Kultury i Sztuki dla Opery Wrocławskiej. Jego realizacja nastąpiła 24,25 listopada 2001 r.
Uczestniczyła w licznych zagranicznych tournée artystycznych Opery Wrocławskiej najpierw jako artystka baletu następnie jako kierownik zespołu baletowego.
W filmie baletowym „Złota Kaczka” w choreografii Witolda Grucy była odtwórczynią roli tytułowej. Tworzyła choreografie w teatrach dramatycznych i lalkowych we Wrocławiu a także dla Festiwalu Operetkowego w Bad Ischl w Austrii w latach 1991-1995.
Starszy wykładowca PWST na Wydziale Lalkarskim przedmiotu Rytmika i Taniec w latach 1979-2013.
W 1986 r. otrzymała Nagrodę Miasta Wrocławia za wybitne osiągnięcia w dziedzinie baletu, 2 krotnie Srebrny Krzyż Zasługi (1985, 1995) oraz Złoty Krzyż Zasługi w 2001 roku.
Jest zasłużonym członkiem Związku Artystów Scen Polskich, który uhonorował ją statuetką „Terpsychory”.

W 2006 roku z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca została odznaczona Srebrnym Medalem- „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Od 2005-2017 roku prowadziła studium Tańca i Baletu w Operze Wrocławskiej, do którego uczęszczało ponad 100 uczniów i zatrudnionych było 10 pedagogów różnych technik tanecznych. W 2014 r. odznaczona została Medalem Prezydenta Miasta Wrocławia – „Merito de Wratislawia” Zasłużony dla Wrocławia.

Jest wielokrotnym jurorem Konkursów Baletowych w Gdańsku i Szczecinie a także Tanecznych na terenie kraju. Od 2013 jest sędzią pływania synchronicznego. Tworząc choreografie dla zawodniczek tej dziedziny sportu odkryła nowe możliwości wykorzystania swoich umiejętności zawodowych z dziedziny baletu.

Od 2012 roku prowadzi zajęcia baletowe w Centrum Edukacji, Turystyki i Sportu w Stroniu Śląskim.

Related Works